www.mt.com.pl
Forum serwisu internetowego MT

Zrobiłem to sam - Mój wiatrak do ogrodu.

john lyshitski - Czw Sie 25, 2011 19:36
Temat postu: Mój wiatrak do ogrodu.
Przedstawiam wam mój wiatraczek (celowo zdrobnione)
Stworzyłem go dzisiaj między 11.00 a 19.25 (z przerwami) właściwie z głowy bez żadnych planów.
Wymiary owego tworu to: wys.: 110cm, szer. podstawy: 26cm, dł. podstawy: 26cm,
podstawa dachu: 30x30cm wys. dachu:20cm, dł. łopaty:45cm a szer. 15cm. Tylko z powodu ograniczonego materiału jest taki mały.

Jako element mocowania łopat wykorzystałem dwa "krzyżaki" wycięte z płyty pilśniowej gr.5mm. Oś "home made" wykonana z tulejki stalowej ø8mm dł. 50mm oraz śruby od mocowania anteny internetowej, (co spadła w zimie, bo dostawca źle założył kabel) + podkładki i nakrętki, (miał być support pedałów z uszkodzonego roweru, ale za ciężko chodził) porządnie "zawalone" smarem grafitowym łt-48. Trzyma się i nie lata na boki.

Jeszcze pozostała kosmetyka i malowanie na jakiś kolor (zrezygnowałem z lakieru i bejcy z powodu estetyki). Na dole nie jest wykończony gdyż będzie zasłonięty kwiatkami albo innymi wymysłami matki natury.

Zdjęcia:

Fox - Sob Sie 27, 2011 05:47

Bardzo ładny model :smile:
Rozumiem, że jest on zbudowany jedynie w celach ozdobowych, bez żadnych mini prądnic i mechanizmów zamieniających siłę wiatru na prąd elektryczny? Z drugiej strony nie byłoby to takie trudne do wykonania, wystarczyłoby przerobić małą lampkę solarną i i dodać do ładującego panelu słonecznego mały silniczek prądu DC. Panel zostałby i pracowałby jako czujnik zmierzchu, co skutkowałoby włączaniem małego oświetlenia dookoła wiatraka w ogródku :wink:

Pozdrawiam

john lyshitski - Sob Sie 27, 2011 17:46

Myślałem raczej o rozbudowie na mini elektrownię. Jednak raczej z silnikiem z drukarki, widziałem na elektrodzie temat o tym i mnie zaciekawił. Na razie chcę skończyć w celach ozdobowych a później zobaczymy może jakieś lampki w ogródku czy inne wynalazki.
U mnie zwykle wieje wystarczająco, na wiatraki zresztą zrealizowano w mojej miejscowości program latarń hybrydowych posiadających wiatrak i panel solarny(każda). Więc warunki są sprzyjające.

Po malowaniu wrzucę nowe zdjęcia.
Pozdrawiam

Ps. Czy silnik z wycieraczek starego passata jest krokowy? Pytanie w innej sprawie.

Narzedziowy - Pon Sie 29, 2011 09:16
Temat postu: Re: Mój wiatrak do ogrodu.
john lyshitski napisał/a:
Przedstawiam wam mój wiatraczek (celowo zdrobnione)
Stworzyłem go dzisiaj między 11.00 a 19.25 (z przerwami) właściwie z głowy bez żadnych planów.
Wymiary owego tworu to: wys.: 110cm, szer. podstawy: 26cm, dł. podstawy: 26cm,
podstawa dachu: 30x30cm wys. dachu:20cm, dł. łopaty:45cm a szer. 15cm. Tylko z powodu ograniczonego materiału jest taki mały.

Jako element mocowania łopat wykorzystałem dwa "krzyżaki" wycięte z płyty pilśniowej gr.5mm. Oś "home made" wykonana z tulejki stalowej ø8mm dł. 50mm oraz śruby od mocowania anteny internetowej, (co spadła w zimie, bo dostawca źle założył kabel) + podkładki i nakrętki, (miał być support pedałów z uszkodzonego roweru, ale za ciężko chodził) porządnie "zawalone" smarem grafitowym łt-48. Trzyma się i nie lata na boki.

Jeszcze pozostała kosmetyka i malowanie na jakiś kolor (zrezygnowałem z lakieru i bejcy z powodu estetyki). Na dole nie jest wykończony gdyż będzie zasłonięty kwiatkami albo innymi wymysłami matki natury.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

fajny, nieżle samemu coś robić to najlepsza frajda, a dwa ogród tak urządzić widok przyciąga uwagę innych, polecam dział ze sprzętem do ogrodu, przyda się skoro taki majsterkowicz z Ciebie
pozdrawiam. http://www.narzedziowy.pl/index.html

john lyshitski - Wto Lis 08, 2011 21:22

Witam
Oto kolejne "ozdoby", i "zabawki"

1. PAN DREWNIAK - czyli "operator" wiatraka.
Wykonany z gałęzi brzozowych.
Czas wykonania 1 godzina (w tym łażenie kilometr po sitowie bo jak na złosć słomy jeszcze nie miałem)
Foto:

2. EKOSTWOREK - wiem że nie ten dział ale chcę mieć wszystko razem.
Mój jest całkowicie z drewna, i to brzozowego. (widziałem na forum z plastiku)
Zrobiony w ciągu 2-ch godzin (z przerwami)
Foto:

Tylko jedno pytanie: Jak wam się podoba?

Ps. Mam w planach szopkę na święta (właściwie po to ta brzoza). Jak zrobię to wrzucę.
Ps2. Jutro spróbuję wrzucić zdjęcia wiatraka po kosmetyce (wcześniej nie miałem okazji - awaria cyfrówki).

ZIV - Sro Lis 09, 2011 09:24

john lyshitski:>
PAN DREWNIAK - ma bardzo dobre proporcje i sympatyczną fizjonomię (momentami budzi skojarzenia z "Włóczykijem" z "Muminków" i trochę z "Blaszanym drwalem" z "Czarnoksieżnika z krainy Oz". Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale on Ci się przemieszcza po ogrodzie (trochę jak krasnale z filmu "Amelia") i jak zrobi się zimno, może namówić EKOSTWORKA na wycieczkę - ucieczkę :-)
Ostatnio widziałem podobną ekipę włóczykijów, maszerujących z halabardą :-)
Plasticzany ekostworek był mój. Gdyby iść w stronę zaproponowaną przez Ciebie (ekologiczne materiały, a nie jak u mnie, ekologiczne wykorzystanie potencjalnych odpadów) to warto byłoby nogi EKOSTWORKA wykonać z naturalnego włókna - len, albo np. włókna z pokrzyw:
http://survival.strefa.pl...sz_pokrzywa.htm
lub plecionki z turzycy błotnej, czy ponikła błotnego:
http://kwiatypolski.pl/trawy.html
Poniżej zdjęcie innych ekostworów z siatki i pnącza, podejrzanych w trakcie wędrówki.

john lyshitski - Sro Lis 09, 2011 17:01

No może nie całkiem naturalny ten mój ekostworek, ale nogi ma ze sznurówki od starych trzewików, więc eko cały czas.
Co do przemieszczania po ogrodzie, to każde zdjęcie jest w innym miejscu, tylko dlatego, że nie ja je robiłem, zwykle robię w jednym miejscu a te znalazłem na aparacie przy wrzucaniu ekostworka.

Co do wiatraka to będzie jak zrobię zdjęcia.

john lyshitski - Pon Sty 09, 2012 19:00

No więc nadeszła ta chwila, że pokazuję wam kolejne wynalazki.

1. Szopka:

Wykonana została z gałęzi brzozowych przeciętych na wzdłuż. Niestety została wstawiona w najmniejszą półkę w meblościance, i nie widać dobrze. Dach wykonałem z trzciny, mocowany na gwoździki, każda rurka osobno, i na koniec poprzeczne aby zamaskować gwoździe (nie chciało się przykleić). Postacie wykonane przez mamę i siostrę, z masy solnej, do udoskonalenia.
Orientacyjne wymiary:
podstawa(mdf) - 20x30cm
wysokość ok 30-35cm
Foto:

2. Moje oświetlenie świąteczne.
Jako że znudziły mi się światełka owinięte na poręczy, lub przyczepione wzdłuż dachy, postanowiłem coś z tym zrobić. Konstrukcja wykonana z listewek 2x3,5cm. Światełka najtańsze z tzw. bazaru, przyklejone na gorąco dookoła. Niestety zmuszony byłem użyć dwóch kompletów (3m i 7m) przy czym na aniołku brakło mi na głowę, a na gwieździe była nadwyżka 3,5 m, stąd ten kawałek po poręczy. Sterowanie zwykłym zegarem z marketu ustawione na świecenie w godzinach 15.45 do 22.30, z możliwością przełączenia na świecenie ciągłe.
Wysokość konstrukcji to ok.150cm
Foto:

więcej jutro.

pozdrawiam

ZIV - Wto Sty 10, 2012 09:50

john lyshitski:>
Szopka wyszła genialnie. Skala elementów ścian, wykonanych z gałęzi brzozowych, wyszła bardzo proporcjonalnie do wielkości postaci. Jak udało Ci się tak gładko przeciąć wzdłużnie gałęzie? Czy po cięciu były szlifowane? Gratulacje dla mamy i siostry, modelowanie drobnych szczegółów z masy solnej, to wyższa szkoła jazdy!
Oświetlenie świąteczne jest ciekawe i oryginalne - bardzo podoba mi się efekt ciemnego wnętrza gwiazdy (światełka skierowane na zewnątrz?)

Domkrat - Wto Sty 10, 2012 11:18

john lyshitski, bardo ładny wiatraczek. a szopka wprost rewelacyjna))
john lyshitski - Wto Sty 10, 2012 17:19

ZIV:>
Tak światełka są skierowane na zewnątrz, widać to na zdjęciach:

Gałęzie ciąłem zwykłą "piłką do metalu" z wymiennym brzeszczotem, większymi ząbkami, pilarka tarczowa (ręczna ze stolikiem) niestety miała problemy z przecięciem (gałęzie były zbyt "mokre"), dlatego wolałem nie ryzykować, cięcie najpierw z jednej strony ile się da a potem z drugiej, na koniec rozłupane nożem myśliwskim, i podszlifowane zwykłą szlifierką, lub dremlem, zależy co było akurat pod napięciem.

Ogólnie cała rodzina ma duże uzdolnienie plastyczne i techniczne.

Przy okazji wreszcie sfotografowałem wiatrak po skończeniu, trochę zakurzony bo stoi pod daszkiem.: