www.mt.com.pl
Forum serwisu internetowego MT

Forum ogólne - [know how?] Preparacja Kości

Johnny EdR - Nie Lip 26, 2009 18:03
Temat postu: [know how?] Preparacja Kości
Witam

Mieszkam na wsi, dookoła wiele lasów czasem natknę się na jakieś rogi sarników czy nawet już oczyszczoną z tkanki gołą czaszkę (rarytas). Jednak rzeczy te są niejednokrotnie bardzo brudne i od razu nie można ich wykożystac (gustowna ozdoba, element wystroju terrarium czy inne cele)
I tu zaczyna się moje pytanie.
Jak odpowiednio spreparować takowe znalezisko, wybielić, odkazić?

Róg podejrzewam że wodą utlenioną jednak słyszałem że pod wpływem wilgoci może popękać?
A jak oczyścić zwłoczki zwierzęce (zwłoczki bo to padnięta mysz i zainteresowany jestem jej czerepem)?

za wszelkie problemy lub ewentualne złe zamieszczenie tematu przepraszam

Pozdro & Peace

Johnny

Fox - Nie Lip 26, 2009 18:18

Aby oczyścić kość ze starej tkanki zwierzęcej, polecam umieścić taką kość w pobliżu jakiegoś mrowiska.
Widziałem na filmie dokumentalnym, jak mrówki zjadają niemal całego, małego kojota, w przeciągu kilku godzin :!:

Pozdrawiam

Johnny EdR - Nie Lip 26, 2009 18:55

dobre dobre :grin:
osobiście polegałem tylko na muchach i innych owadzich destruentach :roll:

szpaner - Nie Lip 26, 2009 23:54

mrówki zdecydowanie są skuteczne, jeżeli chodzi o czyszczenie kości z mięsa, tylko należy uważać, żeby inne zwierzęta nie zainteresowały się padliną. Potrafią wleść w mrowisko, rozwalić je, a szkielet połamać podczas obdzierania z niego tych części, które do zjedzenia się nadają.

A same kości z tego co wiem moczy się w roztworze wodorotlenku wapnia.
Słyszałem też coś o podchlorynach, może i nimi warto się zainteresować.

Johnny Łódzki - Pon Lip 27, 2009 09:18

szpaner napisał/a:

Słyszałem też coś o podchlorynach, może i nimi warto się zainteresować.

Podobne rzeczy słyszałem, chyba nawet w MT kiedyś o tym było.
Woda utleniona albo perhydrol, tak samo jak podchloryny (środek na grzyba Pufas®) pomogą w wybieleniu kości na bank.

Ciekawostką jest fakt, że w obu przypadkach cząstką bielącą jest bardzo reaktywna forma tlenu. :wink:

Johnny EdR - Pon Lip 27, 2009 09:24

mój brat twierdzi że słyszał coś o sodzie oczyszczonej i wybielaniu czy to prawda??

myślę że wapno się znajdzie w domu :lol:

Johnny Łódzki - Pon Lip 27, 2009 09:55

Johnny EdR napisał/a:
mój brat twierdzi że słyszał coś o sodzie oczyszczonej i wybielaniu czy to prawda??

myślę że wapno się znajdzie w domu :lol:

Teoretycznie soda jest dobra, ale do oczyszczenia z tłuszczu. Zasadowe pH wynikające z hydrolizy pomaga zmydlać i rozpuszczać tłuszcze, więc łatwiej je usunąć. O własnościach bielących szczerze mówiąc nic nie słyszałem i nie sądzę, żeby były szalone o ile w ogóle są.
Za to nieszczelna butelka z perhydrolem potrafi dość dobitnie pokazać swoje własności bielące, szczególnie gdy nie ma się rękawiczek :lol: