www.mt.com.pl
Forum serwisu internetowego MT

Forum ogólne - wodorowęglan wapnia

vladi - Sro Paź 01, 2008 18:44
Temat postu: wodorowęglan wapnia
wie ktoś może kgdzie można kupić wodoroweglan wapnia albo jak zrobić samemu.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc monieważ chce zrobić wodne kulki. :) :) Będę bardzo wdzięczny.

Johnny Łódzki - Sro Paź 01, 2008 18:54

W warunkach domowych będzie ciężko - węglanów w domu raczej nie masz, więc musiałbyś wyprażyć NaHCO3 do Na2CO3 i połączyć z jakąś solą wapnia.

Jak otrzymasz osad węglanu, to filtrujesz go, przemywasz wodą i przepuszczasz przez wodę z osadem dwutlenek węgla, aż do rozpuszczenia.

Konieczne jest wyprażenie wodorowęglanu sodu, ponieważ reakcja nie zaszłaby z solą wapnia z powodu dobrej rozpuszczalności obu produktów.

Edit:

Więc trochę to głupie, ale najpierw prażysz, żeby z wodorowęglanu zrobić węglan, a póżniej nasycasz CO2, żeby z węglanu zrobić wodorowęglan xd

No ale NaHCO3 to jedyna łatwo dostępna sól wodorowęglanowa ^^

myślę, że nie powinieneś mieć problemów z prażeniem:

2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2

Kubeczek sody oczyszczonej wkładasz do piekarnika na jakieś 200°C (wystarczy 60 ale tak będzie szybciej xD) i masz Na2CO3

Później możesz przereagować wapno gaszone (rozrób w dużej ilości wody) z np. octem:

Ca(OH)2 + 2 CH3COOH → (CH3COO)2Ca + 2 H2O

I dajesz do tego węglan sodu, żeby strącić CaCO3:

(CH3COO)2Ca + Na2CO3 → CaCO3↓ + 2 CH3COONa

dekantujesz, ekstrahujesz i tak kilka razy, a jeśli masz filtry to jeszcze prościej.

Później dajesz osad do wody o przepuszczasz dwutlenek węgla,

CaCO3 + CO2 +H2O → Ca(HCO3)2

który najłatwiej jest otrzymać z reakcji sody oczyszczonej i octu:

NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO2↓

Od bidy możesz spróbować nasycać roztwór wapna gaszonego dwutlenkiem węgla bez jakichś kombinowań z węglanami:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3↓ + H2O

CaCO3 + CO2 +H2O → Ca(HCO3)2

Najpierw roztwór zmętnieje, a później znów stanie się klarowny. Klasyczna reakcja na wykrywanie CO2 -.^

Jak chcesz się pobawić to zrób 1 sposobem, a jak chcesz siedzieć przy probówce z węzykiem/ aparacie kippa i przepuszczać dwutlenek węgla, to zrób drugim.

Edit2:

Jeszcze prościej będzie pokruszyć kredę szkolną i wrzucić do wody (nie rozpuści się nic) I przez ten osad na dnie przepuszczać CO2. Wtedy węglan wapnia zawarty w kredzie przejdzie w wodorowęglan i rozpuści się w wodzie. wtedy wystarczy tylko oddzielić roztwór od nieprzereagowanego gipsu i voilla :P

BTW fajny temat - daje do myślenia xD aż 3 sposoby na jedną substancję i to diametralnie różne :P

Pozdro!

vladi - Sro Paź 01, 2008 19:15

dzienki brata się zapytam :) :)
Johnny Łódzki - Sro Paź 01, 2008 20:50

Tak poza tym to jeśli nie przeszkadza Ci odrobinka gipsu, to kreda szkolna zawiera boadajże 2/3 węglanu wapnia i siarczanu wapnia. Węglan możesz wrzucić do wody i przepuścić CO2 aż roztwór się wyklaruje. Oczywiście jak zrobisz to z kruszoną kredą to będzie mieszanina CaSO4 i Ca(HCO3)2 ale wtedy gips jest nierozpuszczalny a wodorowęglan wapnia jest w roztworze, więc wystarczy przesączyć/zdekantować ;d

Tak to chyba najprostsza metoda xD

PS: Przeczytaj mój poprzedni post - poprawiłem błąd (myślałem, że potrzebujesz węglanu a nie wodorowęglanu wapnia)

Dariusz_512 - Czw Paź 02, 2008 19:39

Mylę się czy drugi post jest sprzeczny sam z sobą? Pierwszy akapit vs. ostatni sposób? Wybaczcie ale nie chce mi się myśleć bo promieniuje dziś szczęściem. Aż mi się ręce trzęsą :lol: :lol: :lol:
Johnny Łódzki - Czw Paź 02, 2008 20:38

Dariusz_512 napisał/a:
Mylę się czy drugi post jest sprzeczny sam z sobą? Pierwszy akapit vs. ostatni sposób? Wybaczcie ale nie chce mi się myśleć bo promieniuje dziś szczęściem. Aż mi się ręce trzęsą :lol: :lol: :lol:

Chyba się mylisz - napisałem 1 post, później go wyedytowałem, a potem napisałem 2 post z 3 sposobem, a żeby już było all dokładnie to dopisałem to samo do 1 posta, żeby były razem 3 sposoby.

Dariusz_512 - Czw Paź 02, 2008 20:50

Piszesz, że "chyba będzie trudno" a na koniec podajesz banalny sposób z nasyceniem wapna gaszonego CO2....

*wymoderować proszę po fakcie :wink:

vladi - Pią Paź 03, 2008 07:57

dzienki jeśli mi się uda pokaże wam moje dzieło

[ Dodano: Pią Paź 03, 2008 14:27 ]
a może wiecie gdzie ro można kupić i po ile
:?: :?:

Johnny Łódzki - Pią Paź 03, 2008 15:41

Dariusz_512 napisał/a:
Piszesz, że "chyba będzie trudno" a na koniec podajesz banalny sposób z nasyceniem wapna gaszonego CO2....

*wymoderować proszę po fakcie :wink:

Chodziło mi o to, że jest to upierdliwe strasznie...

Musisz zbudować aparat kippa i ciągle kontrolować wydzielanie CO2, wytrącanie i rozpuszczanie substancji etc.

vladi - Pią Paź 03, 2008 18:10

a może wiecie go można kupić (sory za pisanie 2 razy tego zamego postu)
Johnny Łódzki - Pią Paź 03, 2008 20:03

Nie kupisz raczej...
vladi - Pią Paź 03, 2008 20:57

szkoda po samemu w warunkach domowych cieżko a na allegro nie ma :cry: :cry:
Johnny Łódzki - Pią Paź 03, 2008 21:09

Czy ja wiem czy ciężko?

Kupujesz kredę, sodę oczyszczoną, ocet

do tego coś z korkiem z odprowadzeniem z wężykiem, jakiś młotek do rozbicia kredy i już.

vladi - Sob Paź 04, 2008 08:08

do bra jak mi się uda to po każe moje dzie na zdjęciach na warsztacie będom to wodne kulki
wow - Pon Cze 08, 2009 07:53

a nie można użyć do tego wody gazowanej
szpaner - Pon Cze 08, 2009 09:41

Można, jasne, że można. Ale tylko do pierwszego rachunku.
wow - Pon Cze 08, 2009 13:52

woda 1.5 l wysoko nasycona CO2 0,58 zł
czy z odfiltrowanego roztworu mogę wygotować wodę

Johnny Łódzki - Pon Cze 08, 2009 15:15

Po pierwsze - te filmiki to bujda xD
Po drugie - można użyć takiej wody, tylko zauważ jaka to będzie wydajność ;)
z 50 razy mniejsza i w sumie wyjdzie Cię to sporo więcej, a kulki i tak nie wyjdą.