www.mt.com.pl
Forum serwisu internetowego MT

Klub Wynalazców/Historia wynalazków - Prądnica

Krynica - Wto Maj 13, 2008 18:18
Temat postu: Prądnica
Jak zrobic prądnice z małego silniczka elektrycznego wyciągniętego z autka zdalnie sterowanego?Pomóżcie!
djwiocha - Wto Maj 13, 2008 18:24

Ja myślę ze to terzeba odwrucić bieguny i oczywiście "zakręcić".
oczywiście jest jeden warunek: stojan musi byc zbudowany z magnesów stałych, a nie tak jak w niektórych wszystko jest z uzwojenia.

Krynica - Wto Maj 13, 2008 18:27

Mógł by ktoś narysowac to w paincie ?
Kampus14 - Wto Maj 13, 2008 19:15

Zasada jest prosta dostarczasz do silnika prąd- oś się kręci kręcisz osią- otrzymujesz prąd! Nie potrzeba ci rysunku w paincie indukcja zamieni energię kinetyczną (obroty osi) na energię elektryczną (tzw. prund elektryczny :razz: )
Dariusz_512 - Wto Maj 13, 2008 20:11

Podłącz pod silnik żarówkę (bo prąd indukcji to prąd zmienny) i zakręć silnie osią silnika np. opierając ją o krawędź stołu i "jadąc" nim do przodu. Z takiego "dynama" w zasadzie nie zasilisz niczego innego. Daje mały prąd.
Johnny Łódzki - Wto Maj 13, 2008 20:32

Krynica napisał/a:
Ja zrobiłem coś takiego , ale jak podłączyłem np.silniczek to silniczek wytwarzający prąd
zmniejszał obroty.Z tym mam problem.

Bo wtedy obwód był zamknięty i indukcja działała w drugą stronę - to normalne.

rex123 - Wto Maj 13, 2008 21:37

Coś mi się kołacze, że silniczki (takie od zabawek, najprostsze) wytwarzają jako prądnice prąd stały...
krzysiumed - Sro Maj 14, 2008 10:21

Bo mogą wytwarzać zarówno prąd zmienny jak i stały.
szpaner - Sro Maj 14, 2008 11:23

Silniki na prąd stały, zbudowane wg schematu magnes + elektromagnes + komutator po zakręceniu ośką generują prąd stały. Aby wygenerować prąd zmienny, trzeba nieco zmodyfikować połączenia, tj. zastosować dwa pierścienie obok siebie, i podłączyć je do osobnych szczotek - albo jeszcze prościej na osi umieścić magnes obracający się wewnątrz elektromagnesu/ów W tedy jest jeszcze prościej, bo eliminujemy szczotki
procesorek1 - Sro Maj 14, 2008 20:58

troche poszukalem i znalazlem takie cos:

http://www.metacafe.com/w...tric_generator/

ale nie wiem tylko jak podlączyc te druciki do diody :[

misio4x4 - Sro Maj 21, 2008 15:36

Proszę.

Jest tam któryś z pierwszych silnik. Nie pamiętam tylko czy na prąd stały, czy przemienny. Ale możliwe, że oba tam są (dawno tam nie byłem).

No i dużo innych rzeczy, o które niektórzy pytają.

lewy126 - Nie Maj 25, 2008 21:31

A prądnice od rowerów ile volt wytwarzają :?:
tomaszek14 - Pon Maj 26, 2008 08:42

Prądnice rowerowe wytwarzają prąd ok. 6 volt
szpaner - Pon Maj 26, 2008 23:35

zmierz sobie, bo to zależy zarółno od prądnicy jak i od obrotów. Nikt nie poda dokładnych informacji o niewiadomo czym.
Bezsenny244 - Sro Sty 28, 2009 22:26

Ja planuję podłoczyć ten mały silniczek od zabawki do żarówki 60vattowej, nie wiem czy ten silniczekda radę zasilić tą żarówkę :?:
fabianzajac - Czw Sty 29, 2009 14:24

no raczej nie :mrgreen:
Bezsenny244 - Pią Sty 30, 2009 01:40

A juz miałem nadzieję chce wykombinować jakiś wiatrak taki mniejszy i nie wiem jak zrobić prądnicę :?: :???: Bo muszę zasilić chociasz dwie żarówka 60 vattowe
szpaner - Nie Lut 01, 2009 20:11

2*60=120

Nie da się zrobić użądzenia o 100% sprawności, więc trzeba to będzie jeszcze trochę zwiększyć. Na moje krzywe oko będziesz musiał w to wpakować ok 200W pracy mechanicznej. Jeżeli ma być wiatrak, to zdefiniuj słowo "mniejszy". Łopaty krótsze niż 100m? Tak, będzie mniejszy. Mniejszy od modelu ww machiny w skali 1:72 ? nie sądzę.

Jakie parametry prądu Cię interesują? Może alternator się nada? Zależy o co właściwie chodzi. Jeżeli nie_ważne_jak_byle_działało, to poszukaj gotowców zamiast samemu nawijać uzwojenie.

Fox - Wto Lut 03, 2009 10:51

Najlepiej jak ktoś chce się pobawić ze zrobieniem takiej prądnicy to najlepiej zbudować ją na bazie magnesów neodymowych i zrutu emaliowanego 0.5 mm.
Podaje link do stronki o małych, przydomowych elektrowniach wiatrowych. Można na niej znaleźc wszystko o wiatrakach wytwarzających energię elektryczną.
Pozdro, FOX :mrgreen:

Czerkas - Wto Lut 09, 2010 11:07

http://www.spryciarze.pl/...generator-pradu
http://www.spryciarze.pl/...pomoca-magnesow

Chciałbym do tego sie zabrać żeby coś takiego świeciło na 4 lub 6 Diod ledowych ale do tego potrzebuje silników krokowych jak sie nie mylę... Tylko musze skorzystać z waszych podpowiedzi jakby to zrobić... Prosze o pomoc

Krawacik3 - Wto Lut 09, 2010 14:43

Nie potrzebujesz do tego silników krokowych, lecz ja nie wierzę, że to zadziała. Jeśli pokarzesz mi to oddaję pokłon :shock:
Fox - Wto Lut 09, 2010 20:27

Z tymi generatorami to bullshit jednym słowem.
Nawet się nie porywaj na takie projekciki, bo nic z tego nie wyjdzie.
Do prostej prądnicy silników krokowych nie potrzeba, ale jak masz, to jak najbardziej możesz je wykorzystać.
Najprościej będzie po prostu połączyć wszystkie diody równolegle (a gdy nie będą dostatecznie dobrze świecić, to pokombinuj :wink: ) do silnika i nim odpowiednio zakręcić. Co do magazynowania wytworzonej energii to nie będę oszukiwał, bo nie wiem, dokładnie jak to zrobić, żeby Cie zadowoliło :)

Pozdrawiam

Czerkas - Sro Lut 10, 2010 14:31

Dzięki wielkie:)
Dariusz_512 - Czw Lut 11, 2010 21:49

Bullshit to dobre słowo, trzeba krytycznie podchodzić do filmików znalezionych w internecie, cześć z nich jest robiona choćby dla pieniędzy z programów partnerskich... I liczy się tylko ilość wyświetleń.
lichter93 - Pon Sty 31, 2011 19:45
Temat postu: Gdyby to wszystko było takie łatwe;p
Jeden silnik wytwarza bezproblemowo prąd,a drugi troche gorzej lub prawie wcale...

Z doświadczenia wiem,ze najlepsze są z odtwarzacza video i drukarek;p

Kolego, nie nabijamy postów. Mam nadzieję, że to ostatni raz.
misio4x4

Stary Yeti - Pią Mar 16, 2012 23:57

Niedawno w moim przydomowym warsztacie wykonałem niewielki generatorek wiatrowy dla zaprzyjaźnionego mechanika samochodowego, do zasilania podświetlania szyldu ustawionego obok zakładu.
Użyłem małego silniczka od wkrętarki lub kompresorka samochodowego - nawet nie wiem, bo leżał w jakichś rupieciach, miał uszkodzone uzwojenie.
Przewinąłem ręcznie, cieńszy drut, dwa razy więcej zwojów, dodatkowo wytoczyłem do niego piastę śmigła.
Śmigło z płaskownika aluminiowego 40x3, długość łopaty ok. 220mm, prądniczka osadzona w rurze alum. o średnicy zewn. 50mm o długości ok. 90 mm
Rura zamknięta wytoczonymi deklami, od spodu wytoczona i wyfrezowana piasta zapewniająca obrót zgodny z kierunkiem wiatru - w tylnym deklu pręt z płetwą z blachy aluminiowej jako nastawnik kierunku.
Zdjęć nie mam - nie myślałem że będą potrzebne, cała sprawa wykonana w jedno popołudnie, zupełnie mimochodem - mam dosyć dobrze wyposażony warsztat, wszystko pod ręką.
Następnego dnia zrobiłem regulator ładowania - prosty ogranicznik prądu na LM317, razy dwa plus separator, bo podłączone są jeszcze fotoogniwa, wszystko na płytce wykonanej metodą frezowania - do prototypów nie warto się bawić, wystarczy to co pod ręką.
Sprawdzone, działa - zalakierowane Urethanem w sprayu, podpięte pod akumulator 7Ah 12V działa bezbłędnie już drugi miesiąc, lekko licząc.
Jeśli ktoś ma pytania szczegółowe - odpowiem, ale nie uważam tego za jakiekolwiek osiągnięcie - przecież kilka razy dziennie wiąże się sznurowadła, a to prawie to samo :)

ZIV - Sob Mar 17, 2012 00:18

Stary Yeti:>
Komfort jaki daje doświadczenie w danym temacie, daje często złudne wrażenie, że pewne fakty są oczywiste dla ogółu... Często podstawowym kłopotem dla niedoświadczonych użytkowników jest coś, co można by określić brakiem koordynacji, czyli w praktyce > każdy ma dostęp do datasheet-ów czy DTR-ek powszechnie znanych podzespołów czy urządzeń, ale zebranie kilku elementów w sposób, który pozwalałby za uznanie ich razem, za funkcjonalnie użytkową całość, jest co najmniej kłopotliwe, czy wręcz nieosiągalne... :-)

Stary Yeti - Sob Mar 17, 2012 13:47

ZIV
Oczywiście masz rację, postaram się pamiętać o tym w przyszłych postach :oops:
Niemniej jednak nadal służę pomocą, gdyby potrzebne były jakieś szczegółowe objaśnienia zawsze jestem do dyspozycji - dla mnie te sprawy może są proste, ale trochę młodsi użytkownicy forum mogą mieć faktyczny problem z powiązaniem pewnych rzeczy w sensowną całość.
Ta odpowiedź to prawie offtop, i może trochę nie na temat, ale całość układa się przez to trochę logiczniej - przepraszam