www.mt.com.pl
Forum serwisu internetowego MT

Klub Wynalazców/Historia wynalazków - Radio-odbiornik

Yordik - Sob Lis 17, 2007 16:15
Temat postu: Radio-odbiornik
Czy ktoś wie jak zbudować radio? Słyszałem, że potrzeba tylko słuchawek i anteny. Czy to prawda?
rex123 - Wto Lis 20, 2007 21:37

Nie do końca... Schemat radia jest bardzo prosty, ogranicza się chyba do 10 elementów..., poszukajcie schematu na elektroda.pl
szpaner - Sro Lis 21, 2007 22:23

Trymer, cewka, dioda, słuchawki, 30m anteny + jakieś dobre uziemienie.

Tak, to wystarczy, ale działa tylko w zakresie AM, podczas gdy obecnie AM jest niemal całkowicie wyparty przez FM, co oznacza, że musiałbyś zrobić sobie jeszcze nadajnik pracujący w AM, ponieważ nie znajdziesz żadnej stacji. A z tego co wiem, to 'prywatne' nadajniki są namierzane.

Yordik - Pią Lis 23, 2007 15:16

Co za kraj....... To już nie można mieć własnego nadajnika?? :mad:
rex123 - Pią Lis 23, 2007 15:29

Możesz, jak najbardziej, tylko nie w zakresie fal radiowych które mogłyby zakłucać działanie radii. Krótkofalówki, zabawki RC czy CB radia możesz mieć :grin:
Yordik - Pią Lis 23, 2007 16:09

A czy ktoś mógłby udostępnić schemat takiego radia?

[ Dodano: Pią Lis 23, 2007 16:23 ]
A i w którym mt było radio?

rex123 - Pią Lis 23, 2007 16:25

link Proszę bardzo :grin:

Schemat pokazuje proste radio z jednym tranzystorem i jedną baterią 1,5V. Można wykorzystać niskoomowe, popularne, nawet najtańsze słuchawki, najlepiej łącząc je szeregowo, by uzyskać impedancję 64om. Wtyk słuchawek pełni też rolę wyłącznika, ponieważ wyjęcie wtyku odłącza źródło zasilania. W tego typu odbiornikach tranzystor pełni jednocześnie rolę detektora i wzmacniacza. Czułość jest na tyle dobra, że wystarczy w roli anteny 2-metrowy kawałek drutu. Odczepy cewki należy wykonać co 1/5 liczby zwojów. Wskazówki dotyczące cewki podane są w opisie projektu Radio detektorowe z niskoomową słuchawką. Zakres odbieranych sygnałów z modulacją AM obejmuje fale długie do krótkich.

tekst i schemat z elektroda.pl

Yordik - Pią Lis 23, 2007 16:51

Hmmmm a jak nawinąć te cewkę?
misio4x4 - Pią Lis 23, 2007 17:31

Ręcznie. Potrzeba ci jakiegoś rdzenia i drutu i jedziesz sam. Widziałem kiedyś jak mój ojciec elektronik nawijał dość dużą ilość zwojów na mały elektromagnes. Najważniejszy jest spokój i dokładność, bo on siedział pół dnia.
Yordik - Pią Lis 23, 2007 22:21

To już wiem. :idea:
Ale ile ma mieć zwoi?

krzysiumed - Sob Lis 24, 2007 12:32

ahabich napisał/a:
Możesz, jak najbardziej, tylko nie w zakresie fal radiowych które mogłyby zakłucać działanie radii. Krótkofalówki, zabawki RC czy CB radia możesz mieć :grin:

Z tego co wiem, to trzeba mieć pozwolenie na korzystanie z krótkofalówek. Jakaś luka w prawie czy coś takiego, raz mówili o tym w telewizji; ale mogli już zmienić.

misio4x4 - Sob Lis 24, 2007 14:32

Pozwolenie na korzystanie wiem, że trzeba mieć chyba z CB o mocy większej niż 4W. Dlatego jak dobrze posłuchasz czasami to usłyszysz z centrum Polski rusków. Mówi się potocznie, że mają aż anteny czerwone od nadawiania, bo potrafią mieć moc ponad 30W. Co do krótkofalówek to chyba jest podobnie. Wiem, że tam jakaś moc, co pozwala na zasięg 8km może być bez zezwolenia. Ale dokładnie to nie wiem, nie korzystam.

Co do ilości zwoi to poszukaj gdzieś info o prostych radiach i znajdziesz coś na pewno.

Yordik - Nie Lis 25, 2007 11:25

Do tego schematu niestety nie znalazłem opisu :sad:
No i do innego schematu jest inna liość zwoi.Chyba.

szpaner - Pon Lis 26, 2007 17:07

Na temat AM był w MT opis radia kryształkowego. Z kilkamoa wariantami przeróbek, tak, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. A tego co wiem na CB obecnie nie ma ograniczeń mocy. Krótkofalówki mają właśnie ograniczenie zasięgu do kilku km,

Cewka musi mieć określoną indukcyjność a kondensator odpowiednią pojemność. I na podstawie obydwu oblicza się częśtotliwość rezonansową.
Indukcyjność zależy zarówno od ilości zwoi, jak i średnicy oraz wysokości cewki i chyba jeszcze grubości drutu.

O wzory radzę zapytać googla, albo zajżeć do elektroniki dla wszystkich, jestem pewny, że kiedyś było coś na ten temat. Ale konretów nie podam.

@↓ niestety nie pamiętam. Nie mam teraz pod ręką swojego archiwum.

Yordik - Pon Lis 26, 2007 19:56

Hmmm.... na pewno było.... ale czy pamiętasz w którym numerze??
Bardzo by mi się przydało....

[ Dodano: Wto Lis 27, 2007 16:35 ]
o..... znalazłem.......60 zwojów, odczepy co 1/5 liczby zwojów.......dz za wszystko....

misio4x4 - Wto Gru 04, 2007 16:24

szpaner napisał/a:
A tego co wiem na CB obecnie nie ma ograniczeń mocy. Krótkofalówki mają właśnie ograniczenie zasięgu do kilku km.

Nie wiem, może i nie mają, ale skoro nie to wtedy znaczy, że po prostu takie robią, a ruskie niby mają mocniejsze.